Usługi detektywistyczne

Prywatny detektyw to zawód szczególny. Jego usługi niekiedy są ostatnią deską ratunku dla zdesperowanego małżonka, rodzica czy korporacji. Firmy detektywistyczne podejmują się różnorakich działań, których efektem ma być znalezienie odpowiedzi na pytania: Czy mąż mnie zdradza? Kto porwał moje dziecko? Kto stoi za oszustem finansowym w firmie?

Detektyw przy użyciu różnych środków stara się zadowolić klienta. Jego uprawnienia dalece jednak odbiegają od tych posiadanych przez służby mundurowe. Działania dozwolone w zawodzie prywatnego detektywa zostały opisane w stosownej ustawie z dnia 6 lipca 2001 roku. Jest to pierwsze polskie rozporządzenie regulujące działalność biur detektywistycznych.

Wachlarz usług detektywistycznych jest szeroki. Ustawa określa je w ogólny sposób, jako czynności, mające na celu uzyskiwaniu, analizowanie i udostępnianie zdobytych informacji dotyczących zleconego zadania, określonego w umowie, bez naruszania przepisów prawa. W niektóry wypadkach detektywi używają środków przymusu bezpośredniego, a w ich wyposażaniu często znajduje się broń palna.

Skuteczny detektyw każdą sprawę rozwiązuje w indywidualny sposób, wykorzystując wiedzę z zakresu technik kryminalistycznych i doświadczenia. Bada różne tropy, przesłuchuje świadków oraz korzysta ze zdobyczy techniki (kamery video, urządzenia GPS), by posiąść jak najwięcej informacji. Usługi detektywistyczne można podzielić na dwie kategorie – pierwszą dotyczącą problemów natury osobistej, druga natomiast zlecana jest przez przedsiębiorstwa.

 

Jednym z najczęstszych zadań prywatnego detektywa jest potwierdzenie lub wykluczenie zdrady partnera. Klient otrzymuje dowody w postaci raportu, popartego zdjęciami i nagraniami filmowymi, które można wykorzystać podczas rozprawy sądowej. Do detektywa zgłaszają się również osoby poszukujące zaginionego członka rodziny. Wówczas, kiedy wieloletnie poszukiwania policji nie przynoszą rezultatu, jedynie praca detektywa może podtrzymać nadzieję na odnalezienie bliskiego.

Innym sektorem działalności prywatnego detektyw są sprawy, zlecane przez firmy i instytucje. Przed ważna transakcją warto bowiem przeprowadzić weryfikację partnerów biznesowych, by zminimalizować ryzyko oszustwa. Detektyw przeprowadza szczegóły wywiad gospodarczy danej firmy i przedmiotu transakcji, oceniając czy inwestor nie chce działać na szkodę firmy. Ponadto często zlecane są sprawy związane z odszkodowaniem, złamaniem warunków umowy czy prowadzeniem nieuczciwej konkurencji.

 

 

Go to Top